top of page
Udruženje Vodovoda CG

INICIJATIVA ZA KREIRANJE POVOLJNOG OKRUŽENJA U VODNOM SEKTORU CRNE GORE


Na 28. sjednici Upravnog odbora Udruženja vodovoda Crne Gore održanoj u Plavu 10. jula, 2024. godine  zbog više nego alarmantne situacije kada je riječ o održivom funkcionisanju pružaoca usluga pripremljena je „INICIJATIVA ZA KREIRANJE POVOLJNOG OKRUŽENJA U VODNOM SEKTORU CRNE GORE“ koju su potpisali svi izvršni direktori i direktorke društava koja se bave vodosnabdijevanjem, regionalnim vodosnabdijevanjem, odvođenjem i prečišćavanjem otpadnih voda, kao i Vodacom-a.


Sa sjednice održane u Plavu


Cilj Inicijative je informisanje kako zainteresovanih strana koje djeluju u ovoj oblasti, tako i ukupne javnosti o trenutnoj situaciju u kojoj se nalazi vodni sektoru Crne Gore, kao i potencijalnim rešenjima koja će za rezultat imati stvaranje povoljnog okruženja, samim time i adekvatnih uslova za poslovanje društava, i na kraju, smanjiti negativan uticaj na kvalitet životnog standarda građana, kao krajnjih korisnika.


Neki od izazova koji su prepoznati u dosadašnjem radu, a koji su dio Inicijative navedeni su u nastavku: Neprihvatljivo veliki gubici u vodovodnom sistemu, nedovoljno obučen kadar, neadekvatna optimizacija i racionalizacija radnih mjesta u okviru organizacione strukture, neadekvatno upravljanje imovinom i digitalizacija, nedovoljno koriščenje inovativnih softverskih rješenja, održivost društava, tranformacija iz javnih preduzeća u privredna društva, uvođenje jedinstvene tarife,  neadekvatni uslovi za primjenu regulacije, korišćenje zastarjele tehnologije prilikom izgradnje PPOV, problemi sa odlaganjem mulja (postrojenja je sve više na teritoriji Crne Gore), neprimjenjivost aktuelnog i planiranog zakonskiog okvira, nedovoljna iskorištenost dostupnih fondova.


Na sjednici je naglašeno da je krajnje vrijeme da se nešto u vodnom sektoru Crne Gore mora mijenjati, te je i ovom prilikom Udruženje vodovoda Crne Gore uputilo poziv, uz pruženu ruku saradnje, svim zainteresovanim stranama koje djeluju u ovoj oblasti da zajedničim snagama pronađu najbolja rešenja kako bi se stvorili osnovni uslovi za egzistenciju pružaoca usluga što je u ovom trenutku nemoguća misija u skladu sa aktuelnim zakonskim okvirom koji uređuje ovu oblast, imajući u vidu da metodologijom Regulatorne agencije za energtiku i regulisane komunalne djelatnosti koja se koristi, društva sa najboljim performansama, odnosno, indikatorima poslovanja, imaju negativne rezultate. Takođe, primjenom metodologije, u pojedinim društvima povećanje cijena usluge često iznosi više od 300%, što kod krajnjih korisnika, odnosno građana, izaziva nezadovoljstvo.


Tokom sjednice su se definisale i aktivnosti kojima se urgentno treba posvetiti, a one su: Izmjene i dopune Zakona o komunalnim djelatnostima, kao i izmjene i dopune Nacrta zakona o vodnim uslugama, Moratorijum na rad Agencije do stvaranja adekvatnih uslova za funkcionisanje iste  ili potpuno isključivanje iz vodnog sektora, transformacija društava iz DOO u javna preduzeća, izbjegavanje uvođenja jedinstvene tarife. zajedničku pripremu projekata koji će za cilj imati stvaranje optimalnih uslova za rad pružaocima usluga, nabavka jedinstvenog softverskog rešenja za sve pružaoce usluga, uvođenje obaveznog pohađanja obuka za zaposlene, posebno tehnički kadar, prepoznavanje Udruženja kao organizacije od posebnog značaja ili potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Ministarstvom turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.


Pripremljena Inicijativa će biti upućena svim zainteresovanim stranama i medijima, kako je na kraju sjednice zaključeno.


Inicijativu možete preuzeti klikom ovaj link ili na polje ispod:





Comments


bottom of page